Kaplica adoracji

25.IX.1993 roku w dolnej części plebanii została poświęcona kaplica pod wezwaniem Męczenników Polskich. Jako wota na ścianach kaplicy zawieszone są korale, ryngrafy, różańce i inne pamiątki. W kaplicy znajdują się tablice, upamiętniające martyrologię Narodu Polskiego.

W 1994 roku pani Stefania Chasse, mieszkająca w USA zaproponowała ks. Proboszczowi Stanisławowi Andrukiewiczowi wprowadzenie nieustającej adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Zaproszenia do adoracji Najświętszego Sakramentu przekazywano we wszystkich parafiach białostockich. Do adoracji zgłosiło się około 400 osób. Ksiądz Arcybiskup i Ksiądz Proboszcz Stanisław wystosowali list do Ojca Świętego z prośbą o błogosławieństwo dla rozpoczynającego się dzieła. Po stosownym przygotowaniu, w dniu 20 listopada 1994 roku w Uroczystość Chrystusa Króla nastąpiła długo oczekiwana chwila.

Metropolita Białostocki Ksiądz Arcybiskup Stanisław Szymecki po uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej w kaplicy p.w. Męczenników Polskich dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu. W pierwszych dniach nieustającej adoracji ludzie spotykali się i przekazywali sobie tą radosną wiadomość. Z każdym dniem przybywało osób adorujących jednak ciągle było ich za mało, aby utrzymać adorację. Zaczęto tworzyć wspólnotę odpowiedzialną za utrzymanie ciągłości adoracji. W każdy czwartek miesiąca ks. Proboszcz sprawował Mszę świętą o godz. 20.00, podczas której głosił konferencje lub rozważania w oparciu o dzieła Ojców Kościoła i książki o Eucharystii.

W latach 2021 - 2022 kaplica przeszła generalny remont, stając się właściwą Kaplicą Wieczystej Adoracji. Wszystkie elementy wystroju dawnej kaplicy (ołtarz, tabernakulum, tablice pamiątkowe, wota) zostały przeniesione do odnowionego dolnego kościoła, który stał się kościołem Męczenników Polskich, tworząc w ten sposób razem z Muzeum Sybiraków cały kompleks upamiętniający martyrologium Narodu Polskiego.