Kaplica adoracji
W 1994 roku pani Stefania Chasse, mieszkająca w USA zaproponowała ks. Proboszczowi Stanisławowi Andrukiewiczowi wprowadzenie nieustającej adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Zaproszenia do adoracji Najświętszego Sakramentu przekazywano we wszystkich parafiach białostockich. Do adoracji zgłosiło się około 400 osób.
Ksiądz Arcybiskup i Ksiądz Proboszcz Stanisław wystosowali list do Ojca Świętego z prośbą o błogosławieństwo dla rozpoczynającego się dzieła.
Po stosownym przygotowaniu, w dniu 20 listopada 1994 roku w Uroczystość Chrystusa Króla nastąpiła długo oczekiwana chwila.
Metropolita Białostocki Ksiądz Arcybiskup Stanisław Szymecki po uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej w kaplicy p.w. Męczenników Polskich dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu. W pierwszych dniach nieustającej adoracji ludzie spotykali się i przekazywali sobie tą radosną wiadomość. Z każdym dniem przybywało osób adorujących jednak ciągle było ich za mało, aby utrzymać adorację. Zaczęto tworzyć wspólnotę odpowiedzialną za utrzymanie ciągłości adoracji. W każdy czwartek miesiąca ks. Proboszcz sprawował Mszę świętą o godz. 20.00, podczas której głosił konferencje lub rozważania w oparciu o dzieła Ojców Kościoła i książki o Eucharystii.
W latach 2021 - 2022 kaplica przeszła generalny remont, stając się właściwą Kaplicą Wieczystej Adoracji. Wszystkie elementy wystroju dawnej kaplicy (ołtarz, tabernakulum, tablice pamiątkowe, wota) zostały przeniesione do odnowionego dolnego kościoła, który stał się kościołem Męczenników Polskich, tworząc w ten sposób razem z Muzeum Sybiraków cały kompleks upamiętniający martyrologium Narodu Polskiego.
Idea modlitwy nieustannej istnieje w Kościele od początku. “Nieustannie się módlcie” (1 Tes 5, 17) – wzywa nas św. Paweł Apostoł. Średniowiecze przyniosło nam adorację Eucharystyczną poza Mszą św. zainspirowaną prawdopodobnie adoracją relikwii świętych. Można te dwa elementy połączyć i będziemy mieli nieustanną adorację, dzień i noc przez cały tydzień, czyli 168 godzin tygodniowo. Wierzący w obecność Chrystusa pod postacią chleba trwają przed Nim w dzień i w nocy, bezustannie, oczywiście zmieniając się co godzinę lub co parę godzin. Kościół jest otwarty całą dobę. Przychodzą starzy i młodzi, dzieci i młodzież. Przyjeżdżają tu z całej miejscowości i spoza niej. Przychodzą uczniowie przed klasówkami, studenci przed egzaminami. Czasem w niedzielę nad Adoracja jest tylko wtedy, gdy ktoś jest przed Panem Jezusem i wierzy w Niego. Zapewnienie dyżurów adoracyjnych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu jest bardzo trudne i jest pewnego rodzaju moralnym cudem. Wymaga wyrzeczeń i zmagania się z naszą słabością, jak i wystawia na próbę całą wspólnotę adorujących. Począwszy od 2012 roku co roku organizowane są fora całodobowej ogólnodostępnej wieczystej adoracji dla umocnienia wspólnot, które temu się poświęcają, oraz dla świętowania radości z tego dzieła, które rozwija się tam, gdzie Duch Święty tchnie. Ranem przychodzi trochę młodzieży po imprezach. Codziennie przewijają się setki ludzi spragnionych spotkania z Chrystusem. Wielu z nich doznaje szczególnych łask lub je wyprasza.
Adoracja Najświętszego Sakramentu jest jednym z największych skarbów Kościoła, pozostawionych dla wiernych. Nieustająca adoracja daje możliwość przyjścia do Pana Jezusa o każdej porze dnia i nocy, żeby zaczerpnąć siły oraz doznać pocieszenia. I warto z tego daru jak najczęściej korzystać, gdyż nie jest on dostępny w każdym miejscu i każdym kościele.
Osoby gotowe podjąć zadanie systematycznej adoracji prosimy o zgłoszenie się do Pani Teresy /tel. 664 977 101/ lub do kancelarii czy zakrystii naszej parafii.