KALENDARZ LITURGICZNY

1. Dziś  druga Niedziela Wielkanocna. Obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Na terytorium Polski, pod zwykłymi warunkami, można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie przed Najświętszym Sakramentem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Dziękujmy Bogu za Jego miłosierną Miłość, prośmy o Miłosierdzie dla nas i świata całego. Kościół prawosławny i kościoły obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielkanoc. Z okazji świąt składamy najlepsze życzenia. 
2. W czwartek 23 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. W piątek 24 kwietnia – uroczystość św. Jerzego, głównego Patrona Archidiecezji. W sobotę – 25 kwietnia – święto św. Marka, Ewangelisty.
3. W związku ze stopniowym wycofaniem ograniczeń w czasie trwającej pandemii, Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, modyfikuje dotychczasowe zarządzenia:
a. Do 11 maja przedłużona zostaje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii transmitowanej przez środki społecznego przekazu. Transmisja Mszy św. z naszej parafii w dni powszednie o godz. 18.00, w niedziele od godz. 9.00 do 12.00.
b. Cieszymy się, że wg nowych zarządzeń, w liturgii może uczestniczyć w naszym kościele /również na balkonach otwieranych na niedzielę/ maksymalnie 100 osób /miejsca respektujące zalecany dystans określają zielone punkty na ławkach/. W kaplicy adoracji maksymalnie 7 osób. Bardzo prosimy o respektowanie odpowiedniej ilości osób w kaplicy adoracji i kościele. W kościele będzie otwierane na liturgię tylko jedno wejście – prawe drzwi obok wejścia głównego. Ministranci pomogą nam, zwłaszcza w niedzielę, zachować konieczny limit osób na liturgii. W razie potrzeby, w kolejne niedziele, będziemy organizować Msze św. w dodatkowych godzinach. Niedzielna Msza św. o 6.30 będzie odprawiana w górnym kościele.
c. Osoby przebywające w kościele, kaplicy adoracji, kancelarii obowiązuje zakrywanie ust i nosa, a także zachowanie odpowiedniej odległości – min 2 metry.
d. Spowiedź odbywać się będzie w trakcie liturgii w górnym kościele w kaplicy św. Antoniego i św. Izydora przy prowizorycznym parawanie.
e. Komunię świętą przyjmujemy podchodząc procesyjnie do stopnia ołtarza. Komunii udzielać będzie zawsze przynajmniej dwóch kapłanów, z których jeden będzie udzielał osobom przyjmującym na rękę /do czego zachęcamy/, drugi do ust. W przypadku komunii udzielanej przez jednego kapłana, najpierw podchodzą osoby przyjmujące na rękę.
f. I komunia święta w naszej parafii zostaje przełożona na 20 września. Godziny uroczystości dla poszczególnych klas i szkół zostaną ustalone, w zależności od zmieniających się warunków sanitarnych, na początku września.
g. Do odwołania zostaje zawieszone udzielenie SakramentuBierzmowania. 4. Odwołane katechezy przedmałżeńskie odbędą się 27 i 28 kwietnia w górnym kościele, w godz. 18.00 – 21.00.
5. Kancelaria parafialna pozostaje zamknięta. W ważnych sprawach, a także tych niecierpiących zwłoki, prosimy o kontaktowanie się telefoniczne 885 885 224 z księdzem dyżurnym.
6. Serdeczne Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone osobiście i na konto bankowe parafii co pozwala na utrzymanie płynności finansowej parafii i kontynuowanie rozpoczętych remontów